top of page

SPLOŠNO

Bojan Žalec, filozof. R.. 15. marca 1966 v Ljubljani, očetu Alojzu in materi Štefaniji, roj. Kozinc. Doktor znanosti, znanstveni svetnik in izredni profesor za filozofijo. Poročen in oče treh otrok. Z družino od l. 2000 živi v Postojni. Raziskovalec in predavatelj na Teološki fakulteti Univerze v Ljubljani, kjer je tudi predstojnik Inštituta za filozofijo in družbeno etiko. Na Univerzi v Ljubljani predava od l. 1996. Predaval je tudi na drugih univerzah. Od leta 2018 je redni član Evropske akademije znanosti in umetnosti (rezidenca v Salzburgu) in član še mnogih drugih uglednih znanstvenih združenj doma in v tujini. Druge vodilne funkcije: vodja temeljnega raziskovalnega projekta „Religija kot dejavnik etike in medkulturnega dialoga“ (ARRS J6-6851, 2014–2017); Vodja evropskega projekta / modula Jean Monnet (586843-EPP-1-2017; 2017-2020). Kot raziskovalec je sodeloval v mnogih drugih raziskovalnih domačih in mednarodnih projektih. Po podatkih baze SICRIS je eden najbolj plodnih in znanstveno citiranih slovenskih filozofov v tujini.


Njegova glavna raziskovalna področja vključujejo filozofijo uma (ang. philosophy of mind), filozofsko antropologijo, etiko, družbeno in politično filozofijo, filozofijo religije in kulture ter zgodovino slovenske filozofije. Bil je mentor trem doktorjem znanosti, dvema pa somentor. Kot vabljeni gostujoči predavatelj je predaval na več univerzah in znanstvenih inštitutih v različnih evropskih in azijskih državah. Eno leto je preživel na Inštitutu Franz Brentano v Würzburgu v Nemčiji kot podiplomski študent (projekt TEMPUS). Bil je gostujoči predavatelj na Univerzi v Zagrebu (zimski semester 2007,  fenomenološka etika) in gostujoči raziskovalec na Poljski akademiji znanosti v Varšavi (2014).


Do sedaj je objavil več kot 160 znanstvenih publikacij, od tega 5 samostojnih knjig, več kot 60 znanstvenih člankov in na desetine poglavij v znanstvenih monografijah. Sem niso vštete niti desetine uvodov in spremnih besed, niti objavljene recenzije znanstvenih del, niti strokovne publikacije, ampak samo strogo znanstvena besedila. Uredil je več kot petdeset knjig. Prevedel je dve pomembni filozofski deli: Franz Brentano, Nauk o kategorijah (nem. Izvirnik Kategorienlehre) Ljubljana: ŠOU, Študentska založba 1998 (prvi knjižni prevod Brentana v slovenščino) ter Charles Taylor, Nelagodna sodobnost (kanadski izvirnik The Malaise of Modernity), Ljubljana: ŠOU, Študentska založba 1998. Tudi to je prvi, in doslej edini, knjižni prevod kakšnega Taylorjevega dela v slovenščino. Oba prevoda je pospremil s spremnima študijama. Napisal je spremno besedo k pesniški zbirki Braneta Senegačnika Na temnem pragu upa. Popoln spisek Žalčevih klasificiranih publikacij je dostopen na bazi SICRIS, bibliografije raziskovalcev, Bojan Žalec:

https://www.sicris.si/public/jqm/search_basic.aspx?lang=slv&opdescr=search&opt=2&subopt=1&code1=cmn&code2=auto&search_term=bojan%20%C5%BEalec


Deset let je bil urednik pomembne humanistične knjižne zbirke Claritas. Je član uredništva več znanstvenih revij, ocenjevalec evropskih projektov in recenzent pri številnih uglednih domačih in znanstvenih revijah.


Glavna področja raziskovalnega zanimanja: filozofija uma, filozofska antropologija, etika, družbena in politična filozofija, filozofija religije in kulture, slovenska filozofija

Filozofska smer, šola, tradicija: personalizem, analitična filozofija, fenomenologija, historična genealoška hermenevtika (Alasdair MacIntyre, Charles Taylor)

Vplivi: S. Kierkegaard, L. Wittgenstein, H. Putnam, A. Plantinga, A. MacIntyre, Ch. Taylor, F. Brentano, F. Veber, M. Heidegger, H. Dreyfus, H. Arendt, J. Rawls, Papež Janez Pavel II. (K. Wojtyła), J. Maritain

Bojan Žalec - Samopredstavitev: Text

IZOBRAZBA, AKADEMSKI IN ZNANSTVENORAZISKOVALNI NAZIV

1999 - doktor znanosti (filozofija), Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani (mentor prof. dr. Matjaž Potrč)

1996 - magister znanosti (filozofija), Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani (mentor prof. dr. Matjaž Potrč) (eno leto študijsko in raziskovalno bival na Inštitutu za filozofijo Univerze Würzburgu v Nemčiji;  prof. Wilhelm Baumgartner iz Würzburga je bil somentor pri magisteriju)

1992 - diploma iz filozofije (A) in sociologije (B), Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani (mentor prof. dr. Matjaž Potrč (filozofija) in prof. dr. Rastko Močnik (sociologija))

Študiral je še slovenski jezik s književnostjo (FF UL), matematiko (Open University) ter teologijo (TEOF UL).


Akademski in znanstvenoraziskovalni naziv: doktor znanosti, znanstveni svetnik, izredni profesor


Že kot dodiplomski študent v 80-ih letih prejšnjega stoletja se je udeleževal študijskih delavnic v tujini, ki so jih vodili vrhunski filozofi in drugi humanistični znanstveniki svetovnega ranga: John Searle, Umberto Eco, George Lakoff, Mark Johnson idr.

Bojan Žalec - Samopredstavitev: Text

ZAPOSLITVE IN VODSTVENE FUNKCIJE

Od leta 2004 je zaposlen na TEOF v Ljubljani, kjer je predstojnik Inštituta za filozofijo in družbeno etiko. Pred tem je bil zaposlen v Kastel d.o.o., na Filozofski fakulteti Univerze v Ljubljani in kot zasebni raziskovalec na raziskovalnem projektu skupaj s Pedagoškim inštitutom v Ljubljani. Leta 2012 je bil na TEOF UL izvoljen v izrednega profesorja, leta 2015 pa na UL v naziv znanstvenega svetnika.
2005–2007: predsednik Slovenskega filozofskega društva
Ostale vodstvene funkcije: vodja temeljnega raziskovalnega projekta Religija kot dejavnik etičnosti in medkulturnega dialoga (2014-2017), vodja Jean Monnet projekta/modula (2017-2020), vodja/predsednik programskih in organizacijskih odborov številnih mednarodnih znanstvenih konferenc, ki so se jih udeležili pomembni mednarodni raziskovalci (med njimi Felix Unger, Ulrich Beck, Tomáš Halík, Wolfgang Palaver, Dietmar Mieth, Rudolf Haller, Wilhelm Baumgartner, Karen Gloy, Wolfgang Gombocz, Lieven Boeve, Santiago Sia, Josef Niewiadomski, Didier Pollefeyt, Peter Hünermann, Ottmar Fuchs, Jože Trontelj, Janek Musek idr.).

Bojan Žalec - Samopredstavitev: Text

RAZISKOVALNI DOSEŽKI IN UREDNIKOVANJE

Je edini avtor več kot 60 izvirnih znanstvenih člankov, petih znanstvenih monografij in na desetine delov znanstvenih monografij, ki so v raznih jezikih izšli v najuglednejših znanstvenih revijah z visokim faktorjem vpliva: Acta Analytica, Anthropological Notebooks, Synthesis Philosophica, Filozofska istraživanja, Bogoslovni vestnik, Filozofia, European Journal of Science and Theology, Annales: Series Historia et Sociologia, XLinguae, Historia ecclesiastica) in pri eminentnih znanstvenih založbah. Uredil je več kot petdeset znanstvenih monografij oz. zbornikov, od tega jih je 15 izšlo v tujini (14 založba Lit, 1 Papeška Univerza Janeza Pavla II. v Krakovu). 10 let je urejal pomembno družboslovno in humanistično knjižno zbirko Claritas pri Študentski založbi v Ljubljani. Zbirka je objavila vrhunska dela s področja humanistike in družboslovja, na primer C. S. Lewis, Ch. Taylor, L. Strauss, S. Kierkegaard, J. Maritain, M. Komar, H. Arendt, L. Siedentop, J. H. Weiler, L. Wittgenstein, Z. Bauman, A. MacIntyre, Th. Luckmann, , R. Brague, P. Sloterdijk, M. Komar idr.. Ko je bil glavni urednik, je izšlo 45 knjig. Kot predavatelj je sodeloval je na skoraj stotih znanstvenih konferencah doma in v tujini. Je član uredništev različnih knjižnih zbirk in znanstvenih revij s področja humanistike.

Bojan Žalec - Samopredstavitev: Text

KNJIGE

Genocide, totalitarianism and multiculturalism: perspectives in the light of solidary personalism. Zürich; Berlin: Lit, 2015.

Človek, morala in umetnost: uvod v filozofsko antropologijo in etiko. Ljubljana: Teološka fakulteta, 2010. Hrvaški prevod: Čovjek, moral i umjetnost: uvod u filozofijsku antropologiju i etiku, Zagreb: Lara, 2019.

Doseganje dobrega. Ljubljana: Študentska založba, 2005.

Spisi o Vebru. Ljubljana: Študentska založba, 2002. Prevod v angleščino: Essays on Franz Weber, Berlin, Zürich: Lit, 2020.

Reprezentacije: od pojavov k stvarnosti. Ljubljana: Študentska založba, 1998.


Samopodoba med motivacijo in tekmovalnostjo: interdisciplinarni pristop, Ljubljana: Študentska založba, 2004. (S tremi soavtorji.)

Bojan Žalec - Samopredstavitev: Text

MENTORSTVO MLADIM RAZISKOVALCEM IN DOKTORJEM ZNANOSTI

Mentor dr. Ani Martinjak Ratej, mladi raziskovalki na Teološki fakulteti Univerze v Ljubljani, ki je v letu 2015 uspešno zaključila MR usposabljanje in doktorski študij. Študijski mentor dr. Barbari Simonič, mladi raziskovalki na Teološki fakulteti Univerze v Ljubljani, ki je v letu 2009 uspešno zaključila MR usposabljanje in doktorski študij ter je sedaj zaposlena kot izr. profesorica na TEOF UL. Bil je mentor pri doktoratu dr. Jožeta Dežmana (UL TEOF), ter somentor pri doktoratu dr. Vojka Strahovnika (sedaj izredni profesor za filozofijo na UL FF) ter Jurija Pengova (UL PF).

Bojan Žalec - Samopredstavitev: Text

DELO V STROKOVNIH KOMISIJAH DOMA IN V TUJINI TER NAGRADE

Od 2018 redni član - razred za humanistiko - Evropske akademije znanosti in umetnosti (rezidenca v Salzburgu).
2012: ARRS nagrada za izjemni dosežek za področje humanistike (teologija) (soavtor in sourednik nagrajene monografije);
2009: koordinator mednarodne skupine uglednih znanstvenikov iz Evrope in ZDA (prof. Benjamin Barber) "Task Force" for intercultural dialogue at the Centre for European Perspective;
član strokovnega sveta Inštituta Janeza Evangelista Kreka v Ljubljani;
član Srednjeevropskega raziskovalnega inštituta Sørena Kierkegaarda, Ljubljana;
2005–2007: član Kolegija za humanistiko ministrstva za VŠZT;
član slovenske skupine pri UNESCO za popularizacijo filozofije;
član: Slovensko filozofsko društvo; Društvo za analitično filozofijo in filozofijo znanosti;
Slovensko antropološko društvo; Društvo za kognitivno znanost; European Society of Catholic Theology; Vereinigung für katholische Sozialethik in Mitteleuropa.

Bojan Žalec - Samopredstavitev: Text

FILOZOFSKO STALIŠČE: REALIZEM IN SOLIDARNI PERSONALIZEM

Žalčev opus je izredno obsežen in raznolik, vendar pa kljub temu med njegovimi različnimi raziskavami in besedili obstaja skupen imenovalec, ki jih povezuje v organsko celoto. Ta  skupen imenovalec najbolje označita izraza realizem in solidarni personalizem. Pravzaprav bi lahko rekli samo solidarni personalizem, saj  je slednji že sam vrsta realizma. V nadaljevanju bomo malce podrobneje pojasnili zapisano. 


Že od svojega dodiplomskega študija in doktorske disertacije naprej si Žalec prizadeva razvijati realistično filozofijo, ki bi omogočala utemeljeno zavrnitev antirealizma. Že sam naslov njegove disertacije je tematsko  dovolj poveden: Realizem in reprezentacijska teorija duha (FF UL, mentor red. prof. dr. M. Potrč, 1999). V njej se s tematiko realizma ukvarja predvsem z vidika sodobne analitične filozofije uma (ang. philosophy of mind) ter filozofije Franceta Vebra (njen temelj je Vebrova filozofska psihologija). V isto smer realističnega preseganje antirealizma kaže tudi podnaslov njegove prve knjige Reprezentacije (Lj. 1998), ki se glasi: Od pojavov k stvarnosti.


Kar pogosto lahko slišimo vprašanje, ki ima kritičen prizvok, zakaj je vprašanje realizma in antirealizma sploh pomembno? Žalec meni, da vprašanje realizma ni golo akademsko vprašanje, ampak imata sprejetje ali zavrnitev realističnega oz. antirealističnega stališče velik etični in moralni pomen oz. posledice. To je njegova motivacija za zagovarjanje realizma.  

V teku naslednjih desetih let je Žalec razširil področje svojega raziskovanja in oblikovalo se mu je celovitejše stališče solidarnega personalizma (v nadaljevanju SP), ki ga je predstavil l. 2010 v svoji knjigi Človek, morala in umetnost: uvod v filozofsko antropologijo in etiko (Lj. 2010) in v mnogih drugih publikacijah. SP nenehno razvija in dopolnjuje in je srce njegovega stališča ter življenjskega filozofskega projekta. Izraz »solidarni personalizem« (ang. solidary personalism ) je Žalčeva lastna skovanka.  Označuje obliko presežnega realizma, ki trdi, da je človek presežno bitje, tako v metafizičnem, ontološkem in spoznavnem pogledu kot tudi v etičnem in eksistencialnem oziru.

Enako velja za termin »izravnavajoča večkulturnost« (ang. leveling multiculturalism), ki ga Žalec uporablja v svojih besedilih o med- oz. večkulturnosti.

Bojan Žalec - Samopredstavitev: Text

REALIZEM

Da bi bilo povedano lahko bolje razumljivo, moram seveda na kratko pojasniti kaj je tu mišljeno z izrazom realizem. Realizem je stališče, ki predpostavlja obstoj stvarnosti, ki je neodvisna od osebka, njegovega spoznavanja, doživljanja in delovanja. Realista najlažje prepoznamo po sprejemanju načela: v svojem razumevanju in ravnanju se ravnaj po stvarnosti, tvoje razumevanje in ravnanje naj bo v skladu s stvarnostjo. Realist sprejema obstoj stvarnosti, ki je je neodvisna od človeka. To je ontološka sestavina realizma. Temu se pridružita še spoznavna in etična sestavina. Človeški um stvarnosti ni sposoben le spoznati, ampak jo je sposoben tudi vrednotiti. V njej lahko pravilno spoznava vrednote, ki so hierarhično urejene in to spoznanje je podlaga njegovih etičnih in moralnih sodb ter razumevanja. Tukaj vidimo, da so ontološki, spoznavni in etični realizem tesno prepleteni. Nadnaravni ali presežni verski realist temu dodaja, da je najustreznejše spoznanje stvarnosti in stvarnih vrednot možno le s pomočjo luči vere. (Prim. Karol Wojtyła, Elementarz etyczny, Lublin: Towarzystwo  Naukowe Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego 1999, str. 28-30)



V svojem eksistencialnem realizmu Žalec realizem povezuje s pristnostjo, s tujko avtentičnostjo: pot do spoznavanja in ravnanja, ki je v skladu z stvarnostjo, je posamezniku v največji meri dosegljiva po poti lastnega pristnega (pre)bivanja oz. življenja.    


V svojih besedilih  v zadnjih tridesetih letih se je Žalec ukvarjal s filozofijo, ki omogoča poglobitev razumevanja in utemeljitev različnih vidikov in sestavin SP, ali  pa osvetlitev in utemeljeno kritiko njegovih nasprotij. Podlago za poglobitev razumevanja, utemeljitev ter utemeljeno kritiko nasprotij je iskal v različnih filozofskih avtorjih in smereh, pa tudi v drugih vedah. Realistični SP je utemeljeval z različnih vidikov teoretske in praktične filozofije: od ontološke in metafizične ravni vse do aspektov družbene in politične filozofije. Oporo je velikokrat iskal v argumentih in teorijah, ki so izpodbijali kartezijansko stališče. Zato naj v nadaljevanju zgoščeno opredelimo še pomen izraza »kartezijansko stališče«, ki ga Žalec zavrača.

Bojan Žalec - Samopredstavitev: Text

KARTEZIJANSKO STALIŠČE

Kartezijansko stališče (glavni predstavnik in utemeljitelj je filozof in matematik René Descartes Kartezij (1596-1650)) osebek razume kot bitje, ki ima do svojega okolja dostop samo preko predstav, ki so podobe v »njegovi glavi«. Objektivni stvarnosti lahko ustrezajo, ali pa tudi ne. Neposredni dostop do okolja za osebek ni mogoč. Druga sestavina kartezijanskega stališča je posebno fundacionalistično stališče o racionalnosti (nekateri ga imenujejo klasični fundacionalizem): racionalna so samo tista prepričanja, ki so samorazvidna ali pa jih lahko deduciramo iz samorazvidnih prepričanj. Razširjeni kartezijanski fundacionalizem dopušča še čutna izkustva kot dopustno podlago, iz katere lahko izvajamo prepričanja, ki so racionalna in so s tem (lahko) védnost. Tako stališče izredno strogo ločuje osebek od njegovega okolja in stvarnosti, poleg tega pa tudi racionalnost  in védnost pojmuje izredno ozko. Mnogi najpomembnejši filozofi 20. st. so predstavili prepričljive argumente o nesprejemljivosti kartezijanskega stališča. Med njimi so L. Wittgenstein, A. Plantinga, H. Putnam, M. Heidegger, K. Twardowski, če omenimo samo nekatere. Našteti misleci so imeli na Žalca odločilen vpliv in njihove ideje stalno uporablja. Vsekakor pa  je bilo kartezijansko stališče na splošno deležno ogromno pozornosti saj je temeljna in glavna paradigma novoveške filozofije. 


Kartezijansko stališče je najpomembnejša  opora realizma zato argumenti proti le-temu predstavljajo najbolj korenit udarec za anti-realizem sam. Iz tega pa še ne izhaja, da tvorce teh protikartezijanskih teorij in argumentov same lahko proglasimo za realiste v zgoraj opredeljenem smislu te besede.

Bojan Žalec - Samopredstavitev: Text

NAJPOMEMBNEJŠI VIRI IN SESTAVINE ŽALČEVEGA SOLIDARNEGA PERSONALIZMA

V nadaljevanju bomo orisali najpomembnejše vire in sestavine Žalčevega realističnega SP. Za začetek pa naj nekatere samo naštejemo: Wittgensteinova pozna filozofija (slovniški pristop, kritika zasebnosti); dosežki analitične filozofije: semantični eksternalizem, Putnamov argument »možgani v kadi«, Plantingova kritika klasičnega fundacionalizma kot podlaga za tezo o partikularnosti racionalnosti in racionalnosti religije; Heideggerjev koncept bit-v-svetu, njegovo razumevanje nihilizma in instrumentalizma ter Dreyfusova interpretacija le-tega; filozofija Franceta Vebra; etika vrlin (A. MacIntyre, J. Pieper) in teorija zmožnosti (M. Nussbaum); doživljajska solidarnost (D. Hollenbach) in dialoški univerzalizem (D. Hollenbach); Kierkegaardova eksistencialna misel ; Levinasova medosebna filozofija (odgovornosti do) drugega, razumevanje razlike med etiko in moralo ter odnos do spodobnosti; MacIntyrejeva filozofija pogojev (možnosti) normativnosti; Taylorjeva kritika individualizma, instrumentalizma, njegov zagovor ideala avtentičnosti, kritika proceduralnega liberalizma ter razumevanje sekularnosti; Habermasova pojasnitev pomena avtentičnost za moderno etično in moralno slovnico ter razlikovanje etike in morale; Rawlsove pojasnitve pogojev poštenega sodelovanja; analize, uvidi in spoznanja H. Arendt; Maritainova filozofija skupnega dobrega; besedila papeža Janeza Pavla II (oz. Karola Józefa Wojtyłe). Naj v nadaljevanju nekaj od naštetega malce podrobneje pojasnimo.       


Antikartezijanski realizem Žalec v svojih delih utemeljuje na več načinov. Strnjeno pa lahko rečemo, da so najpomembnejše udarce kartezijanskemu stališču zadali Ludwig Wittgenstein, nekateri analitični filozofi, Martin Heidegger in argumenti v okviru »Brentanove šole«. Ti so tudi najbolj vplivali na Žalčevo realistično stališče. V okviru analitične filozofije so najpomembnejše sestavine Žalčevega stališča naslednje: 1. filozofija poznega Wittgensteina; 2. semantični eksternalizem ; 3. Plantingova kritika klasičnega fundacionalizma, katerega najpomembnejši predstavnik je ravno Descartes. Glede Wittgensteina velja omeniti predvsem argumente za nemožnost zasebnega jezika, zasebnega pravila in zasebne slovnice ter na splošno njegov slovnični pristop. V tem pogledu je še posebno pomembno njegovo razumevanje teologije kot slovnice religije. Plantinga je skozi omenjeno kritiko razvil odlično podlago za utemeljitev tez o partikularnosti racionalnosti in racionalnosti religije, ki sta sestavna dela solidarnega personalizma. Utemeljitelj semantičnega eksternalizma je Hilary Putnam. Semantični eksternalisti trdijo, da je pomen jezikovnih izrazov in mentalnih stanj nujno odvisen od osebkovega okolja. Putnam je to dokazoval za celo vrsto jezikovnih izrazov, Tyler Burge pa je njegov semantični eksternalizem razširil na mentalna stanja in odvisnost od naravnega okolja. Kratko rečeno semantični eksternalisti trdijo, da pomeni niso v glavi, to pa ni združljivo s kartezijanskim stališčem. Na podlagi semantičnega eksternalizma je Putnam izdelal svoj miselni eksperiment »možgani v kadi«, ki je temelj enega najpomembnejših argumentov proti kartezijanskemu skepticizmu v zgodovini. V zvezi s Heideggerjem velja v tem pogledu najprej omeniti njegov koncept bit-v-svetu. V to misel in njen pomen za kritiko kartezijanstva je Žalca pomembno uvedel opus ameriškega filozofa Huberta Dreyfusa (njegova knjiga Being-in-the World (1991) in še mnoga druga dela). V okviru »Brentanove« šole velja omeniti predmetno teorijo Alexiusa Meinonga. Pripadal ji je tudi France Veber, ki jo je pomembno dopolnil s svojo realistično teorijo neposrednega doživljanja stvarnosti, t. i. zadevanja stvarnosti. Pomemben v tem pogledu je tudi poljski filozof K. Twardowski. V  pogledu pomena realizma in kritike antirealizma je na Žalca pomembno vplival še papež Janez Pavel II, od slovenska katoliške filozofska tradicije pa Milan Komar.  


SP poudarja pomen odnosov, je oblika odnosnega personalizma. Še posebno izpostavlja pomen solidarnosti, ki jo Žalec razume v širšem pomenu, kot je to običajno, in sicer kot udeleženost na raznih vidikih življenja drugega, ne samo na ekonomskem. Posebej poudarja pomen doživljajske solidarnosti (D. Hollenbach) in dialog  razume kot doživljajsko solidarnost. Naslednja pomembna sestavina SP je zagovarjanje pristnosti, s tujko avtentičnosti, ki je tesno povezana z vprašanji (globinske) identitete, ter etika vrlin. Glavni nasprotji SP sta etični instrumentalizem (človek je zgolj sredstvo) ter nihilizem (vse stvari in bitja so vrednotno izravnana).  Za SP je središčna filozofska panoga filozofska antropologija. Za slednjo sta zelo pomembni dve področji: sklop filozofija uma, kognitivne znanosti in filozofske psihologija na eni strani in razumevanje zgodovine, predvsem intelektualne zgodovine (izvora in geneze relevantnih kulturnih in družbenih pojavov) na drugi. Druga metodološka komponenta je slovnični pristop, ki ga je utemeljil Ludwig Wittgenstein. Tretja metodološka sestavina SP je zmožnostni pristop. Njegova osnova je razumevanja problemov in rešitev v pojmih zmožnosti (ang. capabilities), v smislu teorije zmožnosti, ki sta jo razvila Amartya Sen in Martha Nussbaum. Izraz zmožnosti v omenjeni teoriji ne obsega samo posameznikovih sposobnosti ampak tudi elemente njegovega okolja, ki mu omogočajo, da razvije svoje potenciale. Teorija zmožnosti od Nussbaumove je preoblikovana, razširjena in nadgrajena različica Aristotelove teorije vrlin. Pomemben sestavni del SP je dialoški univerzalizem (D. Hollenbach). V svojih delih poskuša Žalec možnost, realističnost in smiselnost uresničevanja dialoškega univerzalizma utemeljiti s teorijo zmožnosti. Z epistemološko-etičnega vidika je za SP pomembno razlikovanje med trivialno in netrivialno racionalnostjo ter teza o partikularnosti racionalnosti. Ni ene same netrivialne racionalnosti, ampak jih je več. Pomembna komponenta SP je Žalčeva realistična in personalistična inačica korespondenčne teorije resnice. Njeni viri oz. podlaga so – če omenim samo najpomembnejše - Brentanove, Kierkegaardove, Heideggerjeve, Davidsonove in tudi Vebrove ideje, od »težkih« klasikov pa naj omenimo sv. Tomaža Akvinskega. V tej teoriji je nosilec resničnostne vrednoti oseba, ustvarjalec resničnostne vrednosti pa Oseba. Radikalne kršitve etike solidarnega personalizma predstavljajo totalitarizmi in genocidi, način premagovanja njihovih posledic pa sta odpuščanje in sprava. Ključnega pomena za SP je filozofija religije, saj je presežnost bistvena dimenzija vsake prave religije.


Osnova Žalčevih prizadevanj na področju praktične filozofije je analogon njegovih prizadevanj na področju teoretske filozofije. Gre za preseganje individualizma v negativnem pomenu te besede, ki je ustreznik kartezijanske zastavitve na teoretskem področju (to je lepo razvidno iz del Ch. Taylorja). Individualizem je plodna podlaga za razrast nihilizma in instrumentalizma, v katerega se nihilizem po navadi preobrazi. V tem pogledu so za Žalca izredno pomembna dognanja Charlesa Taylorja in Alasdaira MacIntyreja. Individualizem in instrumentalizem sta ključna dejavnika zmanjševanja človekove svobode (Ch. Taylor). Za razumevanje svobode so za Žalca so poleg Taylorjevih zelo pomembna dognanja G. W. F. Hegla in M. Nussbaum ter, z vidika vprašanja svobodne volje, spoznanja kognitivne znanosti (B. Libet). Družbena in politična filozofija, ki je del Žalčevega SP, se ujema z glavnimi načeli družbenega nauka Katoliške cerkve (personalizem, človekovo dostojanstvo, skupno dobro, solidarnost, družbena pravičnost, subsidiarnost). V politični filozofiji se je Žalec precej ukvarjal s teorijo državljanstva (državljanske vrline), strpnostjo, možnostjo poštenega sodelovanja v vrednotno heterogenih družbah (J. Rawls) ter odnosom med verskim in političnim ekskluzivizmom in inkluzivizmom (M. Volf, M. Breul).

Bojan Žalec je od vseh Slovencev objavil največ znanstvenih člankov o S. Kierkegaardu in ima poleg Primoža Reparja najobsežnejši opus o tem mislecu med Slovenci. Ta do sedaj obsega okoli trideset znanstvenih publikacij, ki so jih objavile vrhunske znanstvene revije in založbe, v raznih jezikih, večino v slovenščini in angleščini. V njih se je ukvarjal s temami totalitarizma, tesnobe, trpljenja, političnega, ljubezni, vere, žrtvovanja, oblikovanja pristnega jaza oz. posamičnika, nihilizma, medijev, interneta idr. v luči misli velikega Danca. Kot urednik in strokovni pregledovalec prevoda je poskrbel za izid temeljnega Kierkegaardovega dela Ali-ali v zbirki Claritas pri Študentski založbi (prev. in spremna beseda P. Repar).

Bojan Žalec - Samopredstavitev: Text

ZGODOVINA SLOVENSKE FILOZOFIJE, INTELEKTUALNA ZGODOVINA TER FILOZOFIJA KULTURE IN EDUKACIJE

Žalec je eden največjih poznavalcev zgodovine slovenske filozofije. O njej je objavil okoli trideset znanstvenih publikacij, od tega dve knjigi. Največ se je ukvarjal s Francetom Vebrom in njegovo šolo. Objavil je temeljne študije o Cenetu Logarju, Jožetu Premrovu ter Lojzetu Potočniku ter najbolj celovito obdelal Vebrovo filozofijo. Prvi je umestil filozofijo Milana Komarja v kontekst slovenske filozofije. Predmet zgodovina slovenske filozofije je trinajst let predaval na oddelku za filozofijo Filozofske fakultete v Ljubljani. Z vidika intelektualne zgodovine in filozofije kulture raziskuje izvore, temelje in pogoje (možnosti) etične normativnosti (A. MacIntyre), pomen krščanstva za demokracijo (J. Maritain, W. Galston, L. Siedentop), naravo, izvore, genezo ter posledice odčaranje sveta, demitologizacije in sekularizacije (M. Weber, M. Horkheimer in Th. Adorno, Ch. Taylor) ter izvore (vitalnosti) kulture: psihološke (z vidika filozofije uma in filozofske psihologije), mitološke (miti kot bistvo kulture) ter verske oz. religiozne. Posebno pozornost posveča medkulturnemu in medreligijskemu dialogu. Svoje teoretska dognanja aplicira tudi na konkretne primere in pojave iz slovenske zgodovine in sedanjosti. Ukvarjal se  je tudi s filozofijo edukacije oz. s problemi vzgoje in izobraževanja ter o tem objavil vrsto znanstvenih člankov in razprav (kritično mišljenje, antropologija in edukacija, (ne)možnost dobre nevtralne edukacije, domovinska vzgoja, neformalno učenje, edukacija in dialog, vzgoja za vrline, medkulturne kompetence, pomen zaupanja, krizi visokega izobraževanja in odgovornosti, vloga afekcij in čustev v edukaciji …) . O teh temah je objavil številne publikacije in javno predaval. O njih je premislil v luči SP ter jih vtkal oz. organsko povezal v celoto tega svojega stališča.


V zadnjem času svoj raziskovalni interes usmerja na probleme rezilientnosti (odpornosti, trdoživosti, »obstojnosti«) posameznika, družbe, kulture in civilizacije ter v določene vidike intelektualne oz. duhovne zgodovine.

Bojan Žalec - Samopredstavitev: Text

RAZISKOVALNI PROGRAMI IN PROJEKTI

Temeljni raziskovalni projekt ARRS J6―6851 Religija kot dejavnik etičnosti in medkulturnega dialoga (2014-2017; vodja projekta)


Projekt/študijski modul Jean Monnet Challenges for the European Union: Identity, Values, and Dialogue (586843-EPP-1-2017; 2017-2020, vodja)


Raziskovalni program Etično-religiozni temelji in perspektive družbe ter religiologija v kontekstu sodobne edukacije in nasilje (P6–0269; 2004-2020, raziskovalec v programu 

Temeljni raziskovalni projekt J6―7325 Vračanje religioznega v postmoderni misli kot izziv za teologijo (2016–2018; raziskovalec v projektu)


Temeljni raziskovalni projekt J6-8265 Oživljanje kozmične pravičnosti: poetika feminilnega (1.5.2017-30.4.2020, raziskovalec, član projektne skupine)


Temeljni raziskovalni projekt J6-9393 Medreligijski dialog - temelj za sožitje različnosti v luči migracij in begunske krize (1.7.2018-30.6.2021, raziskovalec, član projektne skupine)


Temeljni raziskovalni projekt J5-1790 Holistični pristop k spoštovanju človekovih pravic v gospodarstvu - reforma slovenske in mednarodne pravne ureditve (1.1.2019 - 30.06.2022, član projektne skupine)


Projekt/študijski modul Jean Monnet Evropska identiteta in integracija: Med izročilom in skupno dialoško prihodnostjo (ERUDIT European Identity and Integration: Between Tradition and a Common Dialogic Future; štev. 542870-LLP-1-2013-1-SI-AJM-MO; raziskovalec v projektu)


Mednarodni raziskovalni projekt Religions and Values: Central and Eastern European Research Network (FP6 CIT5-CT-2006-028899, 1.1.2007–31.12.2009; raziskovalec v projektu

Bojan Žalec - Samopredstavitev: Text

IZBRANA BIBLIOGRAFIJA

Bojan Žalec - Samopredstavitev: Text

ZNANSTVENI ČLANKI V REVIJAH

SLO

1. ŽALEC, Bojan. Liberalna evgenika kot uničevalka temeljev morale: Habermasova kritika [Liberal eugenics as a destroyer of the foundations of morality : Habermas' critique]. Bogoslovni vestnik : glasilo Teološke fakultete v Ljubljani, ISSN 0006-5722. [Tiskana izd.], 2019, letn. 79, št. 3, str. 629-642. http://www.teof.uni-lj.si/uploads/File/BV/BV2019/03/Zalec.pdf, doi: 10.34291/BV2019/03/Zalec. [COBISS.SI-ID 8261466]


2. ŽALEC, Bojan. Verska strpnost in krščanstvo. Bogoslovni vestnik : glasilo Teološke fakultete v Ljubljani, ISSN 0006-5722. [Tiskana izd.], 2018, letn. 78, št. 2, str. 325-334. https://www.teof.uni-lj.si/uploads/File/BV/BV2018/02/Zalec.pdf, http://www.dlib.si/?URN=URN:NBN:SI:DOC-BJ1XQQU5. [COBISS.SI-ID 7993434]


3. ŽALEC, Bojan. Javni um, religija in ekskluzivizem : Rawls v luči katoliške in islamske misli. Annales : anali za istrske in mediteranske študije, Series historia et sociologia, ISSN 1408-5348. [Tiskana izd.], 2017, letn. 27, št. 2, str. 395-406. http://zdjp.si/wp-content/uploads/2017/07/ASHS_27-2017-2_ZALEC.pdf. [COBISS.SI-ID 7693146]


4. ŽALEC, Bojan. Kierkegaard in politično : vera kot premagovanje nasilja in vir demokracije. Bogoslovni vestnik : glasilo Teološke fakultete v Ljubljani, ISSN 0006-5722. [Tiskana izd.], 2017, letn. 77, [št.] 2, str. 247-259. http://www.teof.uni-lj.si/uploads/File/BV/BV2017/02/Zalec.pdf. [COBISS.SI-ID 7769434]


5. ŽALEC, Bojan. Kierkegaard, ljubezen kot dolžnost in žrtvovanje. Bogoslovni vestnik : glasilo Teološke fakultete v Ljubljani, ISSN 0006-5722. [Tiskana izd.], 2016, letn. 76, št. 2, str. 277-292. [COBISS.SI-ID 7439194]

6. ŽALEC, Bojan. Wittgenstein in vera : od kazanja mističnega do teologije kot slovnice. Bogoslovni vestnik : glasilo Teološke fakultete v Ljubljani, ISSN 0006-5722. [Tiskana izd.], 2016, letn. 76, št. 3/4, str. 457-470. http://www.teof.uni-lj.si/uploads/File/BV/BV2016/03/Zalec.pdf. [COBISS.SI-ID 7574362]


7. ŽALEC, Bojan. Človekovo nesprejemanje temeljne resnice o sebi kot izvor njegovih psihopatologij, nasilja in nesočutnosti. Bogoslovni vestnik : glasilo Teološke fakultete v Ljubljani, ISSN 0006-5722. [Tiskana izd.], 2015, letn. 75, št. 2, str. 221-231. [COBISS.SI-ID 7008858]

 
8. ŽALEC, Bojan. Kierkegaardova vesela "novica": "Bog je ljubezen" kot temelj veselja v trpljenju. V: ŠKOF, Lenart (ur.), KOŠIR, Tina (ur.), BJELICA, Maja (ur.). Trpljenje, (Poligrafi, ISSN 1318-8828, letn. 20 (2015), št. 79-80). Koper: Univerza na Primorskem, Znanstveno-raziskovalno središče, Univerzitetna založba Annales. 2015, letn. 20, št. 79/80, str. 91-112, 229, 235. [COBISS.SI-ID 1538254020]

9. ŽALEC, Bojan. Ljubezen kot enost mnogoterega : kierkegaardovski pogled. Bogoslovni vestnik : glasilo Teološke fakultete v Ljubljani, ISSN 0006-5722. [Tiskana izd.], 2014, letn. 74, št. 2, str. 201-213, ilustr. [COBISS.SI-ID 6646874]


10. ŽALEC, Bojan. Globinski izvor genocida in totalitarizma v Kierkegaardovih pojmih tesnobe in stadijev eksistence : zgled nacizma in stalinizma. Bogoslovni vestnik : glasilo Teološke fakultete v Ljubljani, ISSN 0006-5722. [Tiskana izd.], 2013, letn. 73, št. 3, str. 349-355. [COBISS.SI-ID 6394202],


11. ŽALEC, Bojan. Semantični eksternalizem, kreacionistični teizem, personalizem in Veber. Anthropos : časopis za psihologijo in filozofijo ter za sodelovanje humanističnih ved, ISSN 0587-5161. [Tiskana izd.], 2012, letn. 44, št. 3/4, str. 219-235. [COBISS.SI-ID 6010458]

12. ŽALEC, Bojan. Pravni instrumentalizem kot uničevalec vladavine prava. Poligrafi, ISSN 2232-5174, 2012, letn. 17, št. 67/68, str. 107-120. [COBISS.SI-ID 6102362]

13. ŽALEC, Bojan. Filozofija Franceta Vebra : kontekst, pomen in vrednost. Anthropos : časopis za psihologijo in filozofijo ter za sodelovanje humanističnih ved, ISSN 0587-5161. [Tiskana izd.], 2011, letn. 43, št. 3/4, str. 105-127. [COBISS.SI-ID 5595738]

14. ŽALEC, Bojan. Nezaupanje kot ključni dejavnik slabega delovanja skupnosti, organizacij in družbe. Dignitas : revija za človekove pravice, ISSN 1408-9653, 2011, št. 51/52, str. 351-373. [COBISS.SI-ID 5648986]

15. ŽALEC, Bojan. Religija, demokracija i solidarni personalizam : na putu ka svjetskoj kulturi i civilizaciji. Filozofska istraživanja, ISSN 0351-4706, 2011, letn. 31, št. 1, str. 85-100. [COBISS.SI-ID 5517658


16. ŽALEC, Bojan. Izvori ter dejavniki demokracije in samouprave, še posebej vloga vere in verskih skupnosti. Dignitas : revija za človekove pravice, ISSN 1408-9653, 2010, št. 47/48, str. 129-146. [COBISS.SI-ID 5399898]

17. ŽALEC, Bojan. (Ne)uresničevanje človekovih pravic in osvoboditev želje. Poligrafi : revija za religiologijo, mitologijo in filozofijo, ISSN 1318-8828. [Tiskana izd.], 2009, letn. 14, št. 53/56, str. 25-37. [COBISS.SI-ID 5026650]

18. ŽALEC, Bojan. Kreposti, dialog in razumna razprava v družbi : prispevek k etiki sodobnih demokracij. Dignitas : revija za človekove pravice, ISSN 1408-9653, 2008, št. 37/38, str. 78-89. [COBISS.SI-ID 2365896]

19. ŽALEC, Bojan. Od radikalne interpretacije do etike zmožnosti : filozofska razprava o možnostih in pogojih (medkulturnega) dialoga. Šolsko polje : revija za teorijo in raziskave vzgoje in izobraževanja, ISSN 1581-6036. [Tiskana izd.], 2008, letn. 19, št. 5/6, str. 73-89. [COBISS.SI-ID 4554586]

20. ŽALEC, Bojan. Resnica in eksistenca: kako temeljni sta? : ontološka in epistemološka razprava. Anthropos : časopis za psihologijo in filozofijo ter za sodelovanje humanističnih ved, ISSN 0587-5161. [Tiskana izd.], 2004, letn. 36, št. 1/4, str. 37-56. [COBISS.SI-ID 3505498]

21. ŽALEC, Bojan. Domovinska vzgoja v luči pomembnosti kolektivnih identitet. Šolsko polje : revija za teorijo in raziskave vzgoje in izobraževanja, ISSN 1581-6036. [Tiskana izd.], pomlad/poletje 2004, letn. 15, št. 1/2, str. 172-187. [COBISS.SI-ID 1172823]

22. ŽALEC, Bojan. Razvoj Vebrove teorije spoznanja. Anthropos : časopis za psihologijo in filozofijo ter za sodelovanje humanističnih ved, ISSN 0587-5161. [Tiskana izd.], 2001, 33, št. 1/3, str. 157-168. [COBISS.SI-ID 20953181]

23. ŽALEC, Bojan. Kultura, zgodovina, družina in narod v Vebrovih Idejnih temeljih slovanskega agrarizma. Tretji dan : verski časopis študentov in izobražencev, ISSN 1318-1238, 2001, letn. 30, št. 11, str. 74-84, ilustr. [COBISS.SI-ID 18329186]

24. ŽALEC, Bojan. Spoznavna teorija zgodnjega Vebra. Analiza : časopis za kritično misel, ISSN 1408-2969. [Tiskana izd.], 1997, let. 1, št. 1, str. 127-136. [COBISS.SI-ID 76558592]

25. ŽALEC, Bojan. Vprašanje sebstva. Apokalipsa : revija za preboj v živo kulturo, ISSN 1318-3680, 1995, št. 6/7, str. 90-99. [COBISS.SI-ID 2689634]

26. PAVLÍKOVÁ, Martina, ŽALEC, Bojan. Boj za človekov jaz in pristnost : Kierkegaardova kritika javnosti, uveljavljenega reda, medijev in lažnega krščanstva = Struggle for the human self and authenticity : Kierkegaard's critique of the public, established order, media, and false christianity. Bogoslovni vestnik : glasilo Teološke fakultete v Ljubljani, ISSN 0006-5722. [Tiskana izd.], 2019, letn. 79, št. 4, str. 1015-1026. https://www.teof.uni-lj.si/uploads/File/BV/BV2019/04/Pavlikova.pdf, doi: 10.34291/BV2019/04/Pavlikova. [COBISS.SI-ID 8267866]


ENG

1. ŽALEC, Bojan. Between secularity and post-secularity : critical appraisal of Charles Taylor's account  [Med sekularnostjo in postsekularnostjo : kritična ocena pojasnitve Charlesa Taylorja]. Bogoslovni vestnik 2019, letn. 79, št. 2, str. 411-423. https://www.teof.uni-lj.si/uploads/File/BV/BV2019/02/Zalec.pdf, http://www.dlib.si/?URN=URN:NBN:SI:DOC-WEF5ONTZ, doi: 10.34291/BV2019/02/Zalec. [COBISS.SI-ID 8226138]


2. ŽALEC, Bojan, PAVLÍKOVÁ, Martina. Religious tolerance and intolerance. European journal of science and theology, ISSN 1842-8517, 2019, vol. 15, no. 5, str. 39-48. http://www.ejst.tuiasi.ro/issue15.html. [COBISS.SI-ID 8201818]


3. ŽALEC, Bojan, PAVLÍKOVÁ, Martina. Civic virtues and functions of religion in public life. European journal of science and theology, ISSN 1842-8517, 2019, vol. 15, no. 6, str. 75-84. http://www.ejst.tuiasi.ro/issue15.html. [COBISS.SI-ID 8245082]


4. ŽALEC, Bojan. Kierkegaard and the ethics of sacrifice as part of the ethics of love. European journal of science and theology, ISSN 1842-8517, 2018, vol. 14, no. 3, str. 1-11. http://www.ejst.tuiasi.ro/issue14.html. [COBISS.SI-ID 7882586]


5. ŽALEC, Bojan. Wittgenstein, faith and theology as grammar. European journal of science and theology, ISSN 1842-8517, 2018, vol. 14, no. 5, str. 5-13. http://www.ejst.tuiasi.ro/issue14.html. [COBISS.SI-ID 7966554]


6. ŽALEC, Bojan. Kierkegaard's method : edification and moral grammar of Christian virtues. European journal of science and theology, ISSN 1842-8517, 2018, vol. 14, no. 6, str. 47-54. http://www.ejst.tuiasi.ro/issue14.html. [COBISS.SI-ID 8044378]


7. ŽALEC, Bojan. Arendt and refugees (at present) : personalist anthropological foundations of the ethics of refugeeism. V: ŠKOF, Lenart (ur.), GORNIK, Barbara (ur.). Ontologies of asylum, (Poligrafi, ISSN 1318-8828, vol. 23 (2018), no. 91/92). Koper: Science and Research Centre, Scientific Publishing House Annales. 2018, vol. 23, no. 91/92, str. 207-225, 232, 238. http://www.zrs-kp.si/wp-content/uploads/2019/03/Poligrafi_91-92_ONTOLOGIES_OF_ASYLUM.pdf. [COBISS.SI-ID 8095322]

8. ŽALEC, Bojan. Preferential and non-preferential love in light of Kierkegaard's thought. European journal of science and theology, ISSN 1842-8517, 2017, vol. 13, no. 2, str. 179-189, ilustr. http://www.ejst.tuiasi.ro/issue13.html. [COBISS.SI-ID 7603034]


9. ŽALEC, Bojan. The relevance of Kierkegaard for political thought violence and the divine command. European journal of science and theology, ISSN 1842-8517, 2017, vol. 13, no. 3, str. 75-87. http://www.ejst.tuiasi.ro/issue13.html. [COBISS.SI-ID 7655514]


10. ŽALEC, Bojan. Christianity and islam : the same god and semantical externalism. V: MOTOH, Helena (ur.), ŠKOF, Lenart (ur.). Religions and dialogue, (Poligrafi, ISSN 1318-8828, vol. 22 (2017), no. 87/88). Koper: Science and Research Centre, Publishing House Annales. 2017, vol. 22, no. 87/88, str. 71-91, 135, 139. http://www.zrs-kp.si/wp-content/uploads/2018/06/Poligrafi-87-88_RELIGIONS-AND-DIALOGUE_p.pdf. [COBISS.SI-ID 7899738]

11. ŽALEC, Bojan. On why semantic externalism, creationist theism, personalism, and Veber's philosophy fit together very well. Synthesis philosophica : international edition of the journal Filozofska istraživanja, ISSN 0352-7875. International ed., 2016, vol. 61, no. 1, str. 65-82. http://hrcak.srce.hr/179894, http://www.hrfd.hr/content/synthesis-philosophica, doi: 10.21464/sp31105. [COBISS.SI-ID 7612762]


12. ŽALEC, Bojan. Nazism and Stalinism in the light of Kierkegaard's thought. Filozofia, ISSN 0046-385X, 2014, roč. 69, č. 5, str. 443-450. [COBISS.SI-ID 6585434]


13. ŽALEC, Bojan. Genocide as social death : a comparative conceptual analysis. Anthropological notebooks, ISSN 1408-032X. [Tiskana izd.], 2013, year 19, no. 2, str. 57-74. [COBISS.SI-ID 6442586],


14. ŽALEC, Bojan. Trust, accountability, and higher education. Synthesis philosophica : international edition of the journal Filozofska istraživanja, ISSN 0352-7875. International ed., 2013, vol. 28, fasc. 1/2, str. 65-81. [COBISS.SI-ID 6536538]


15. ŽALEC, Bojan. The case of Slovenia from the point of view of the theory of citizenship. Archiwum historii filozofii i myśli społecznej, ISSN 0066-6874, 2012, vol. 57, suppl., str. 129-149, tabele. [COBISS.SI-ID 5713754]

16. ŽALEC, Bojan. Affects and emotions in upbringing and education. Šolsko polje : revija za teorijo in raziskave vzgoje in izobraževanja, ISSN 1581-6036. [Tiskana izd.], 2012, letn. 23, št. 1/2, str. 57-72, 265-266. http://www.pei.si/Sifranti/StaticPage.aspx?id=119. [COBISS.SI-ID 2406487]

17. ŽALEC, Bojan. On not knowing who we are : the ethical importance of transcendent anthropology. Synthesis philosophica : international edition of the journal Filozofska istraživanja, ISSN 0352-7875. International ed., 2011, vol. 26, fasc. 1, str. 105-115. [COBISS.SI-ID 5583450]


18. ŽALEC, Bojan. Veber's Philosophy within the Context of the European Thought. Anthropos : časopis za psihologijo in filozofijo ter za sodelovanje humanističnih ved, ISSN 0587-5161. [Tiskana izd.], 2005, letn. 37, št. 1/4, str. 69-80. [COBISS.SI-ID 3785562]

19. ŽALEC, Bojan. Veber on Knowledge and Factuality. Acta analytica : philosophy and psychology, ISSN 0353-5150, 2004, vol. 19, št. 33, str. 341-263. [COBISS.SI-ID 28335458]

20. ŽALEC, Bojan. Meanings of identity. Anthropological notebooks, ISSN 1408-032X. [Tiskana izd.], 2002, letn. 8, št. 1, str. 117-135. [COBISS.SI-ID 20520546]

Bojan Žalec - Samopredstavitev: Text

ČLANKI V ZNANSTVENIH KNJIGAH

SLO

1. ŽALEC, Bojan. Temelj in okolje Trstenjakovega filozofiranja : sholastika, fenomenologija, eksistencializem, predmetna teorija in še posebno Vebrova misel. V: HRIBAR, Tine (ur.), et al. Anton Trstenjak : 1906-1996 : zbornik razprav s simpozija SAZU ob 100-letnici rojstva in 10-letnici smrti, (Razprave, ISSN 0560-2955, 21). Ljubljana: Slovenska akademija znanosti in umetnosti. 2007, str. 225-246. [COBISS.SI-ID 26834989]

2. ŽALEC, Bojan. Kovačičevi etiški pogledi. Bogoslovni vestnik : glasilo Teološke fakultete v Ljubljani, ISSN 0006-5722. [Tiskana izd.], 2007, letn. 67, št. 2, str. 235-252. http://www.teof.uni-lj.si/uploads/File/BV/BV-07-2-07-ZalecKovacic.pdf, http://www.dlib.si/?URN=URN:NBN:SI:DOC-Y5GGFHKU. [COBISS.SI-ID 4027226]

3. ŽALEC, Bojan. Ludvik Bartelj in neučena vednost. V: OŠLAK, Vinko (ur.). Ludvik Bartelj : zamolčani filozof iz Slovenije : zbornik ob simpoziju o slovenskem katoliškem filozofu dr. Ludviku Bartlju 11. in 12. julija 2003 na Rebrci pri Železni Kapli. Klagenfurt = Celovec: Katoliška akcija. 2004, str. 8-23. [COBISS.SI-ID 3454554]

5. ŽALEC, Bojan. Kierkegaardov personalizam. V: ŠESTAK, Ivan (ur.). Odjeci filozofije personalizma : zbornik radova s Međunarodnog znanstvenog skupa Personalizam - jučer, danas, sutra održanoga 1. prosinca 2017. na Fakultetu filozofije i religijskih znanosti Sveučilišta u Zagrebu, (Biblioteka Filozofski niz, knj. 33). Zagreb: Filozofsko-teološki institut družbe Isusove u Zagrebu. 2019, str. 179-189. [COBISS.SI-ID 8102746]

6. ŽALEC, Bojan. Kierkegaard in nasilje : primerjava z Girardom. V: REPAR, Primož (ur.), REPAR, Primož. Etična praksa med filozofijo in eksistenco, (Posebna izdaja revije Apokalipsa in Srednjeevropskega raziskovalnega inštituta Soeren Kierkegaard Ljubljana, ISSN 1318-3680), (Zbirka Revija v reviji, 12). Ljubljana: KUD Apokalipsa: Srednjeevropski raziskovalni inštitut Soeren Kierkegaard. 2018, str. 155-162. [COBISS.SI-ID 7881562]

7. ŽALEC, Bojan. Cene Logar : od predmetne teorije preko Brentana do marksistične kritike fenomenologije. V: URŠIČ, Marko (ur.). Pozabljena generacija filozofov : zbornik razprav s simpozija "O življenju in delu doktorandov Franceta Vebra" na Filozofski fakulteti v Ljubljani, 2015. 1. izd. Ljubljana: Znanstvena založba Filozofske fakultete. 2016, str. 171-194, portret. [COBISS.SI-ID 7298138]

8. ŽALEC, Bojan. Lojze Potočnik : oblikovanje, Masarykova filozofija in Ušeničnik. V: URŠIČ, Marko (ur.). Pozabljena generacija filozofov : zbornik razprav s simpozija "O življenju in delu doktorandov Franceta Vebra" na Filozofski fakulteti v Ljubljani, 2015. 1. izd. Ljubljana: Znanstvena založba Filozofske fakultete. 2016, str. 311-327, portret. [COBISS.SI-ID 7298650]

9. ŽALEC, Bojan. Jože Premrov : o izseljenski duši. V: URŠIČ, Marko (ur.). Pozabljena generacija filozofov : zbornik razprav s simpozija "O življenju in delu doktorandov Franceta Vebra" na Filozofski fakulteti v Ljubljani, 2015. 1. izd. Ljubljana: Znanstvena založba Filozofske fakultete. 2016, str. 329-341, portret. [COBISS.SI-ID 7298906]

10. ŽALEC, Bojan. Gnostičnost moderne in totalitarizma ter etika spominjanja v luči solidarnega personalizma in misli Erica Voegelina. V: ČOH KLADNIK, Mateja (ur.). Revolucionarno nasilje, sodni procesi in kultura spominjanja : zbornik prispevkov z znanstvenega posveta, (Zbirka Totalitarizmi - vprašanja in izzivi, 4). Ljubljana: Študijski center za narodno spravo. 2014, str. 130-143. [COBISS.SI-ID 38091821]

11. ŽALEC, Bojan. Vzgoja za kreposti kot osrednji moment solidarno personalističnega pristopa v edukaciji. V: OŠLAJ, Borut (ur.), PAVLIHA, Marko (ur.). Svetovni etos in celostna pedagogika. 1. izd. Radovljica: Didakta. 2014, str. 87-94. [COBISS.SI-ID 6795354]

12. ŽALEC, Bojan. Genocid in totalitarizem : pojmovna analiza. V: HANČIČ, Damjan (ur.), JENUŠ, Gregor (ur.), STRAJNAR, Neža (ur.). Odstiranje zamolčanega : zbornik prispevkov, (Zbirka Totalitarizmi - vprašanja in izzivi, 3). Ljubljana: Študijski center za narodno spravo. 2013, str. 29-41. [COBISS.SI-ID 6362202]

13. ŽALEC, Bojan. Ušeničnik in Veber. V: OGRIN, Matija (ur.), JUHANT, Janez (ur.). Aleš Ušeničnik : čas in ideje : 1868-1952 : zbornik razprav s simpozija SAZU ob 50. obletnici smrti, [Ljubljana, 25. in 26. februar 2003]. Celje; Ljubljana: Mohorjeva družba. 2004, str. 283-292. [COBISS.SI-ID 23160621]
kategorija: 4D (Z); tip dela je verificiral OSICH
točke: 20, št. avtorjev: 1


14. ŽALEC, Bojan, STRAHOVNIK, Vojko. Socialnaya filosofija Franca Vebra. V: Aktual´nye problemy filosofii, sociologii i politologii, èkonomiki i psihologii. vypusk 5 : materialy meždunarodnoj naučnoj studenčesko-aspirantskoj konferencii, aprel´ 2002 g. Perm, 2002. Perm: Perskij universitet. 2002, str. 66-75. [COBISS.SI-ID 22659170]

15. ŽALEC, Bojan. Kritično mišljenje kot najpomembnejši edukacijski smoter. V: GERJOLJ, Stanko (ur.), et al. Človek in kurikul : zbornik predavanj. Ljubljana: Družina. 2000, str. 173-188. [COBISS.SI-ID 695127]

16. ŽALEC, Bojan. Wittgenstein o veri : gotovost, terapija in teologija kot slovnica. V: MARKIČ, Olga (ur.), et al. Filozofska pot Andreja Uleta. 1. izd. Ljubljana: Znanstvena založba Filozofske fakultete. 2019, str. 203-211. [COBISS.SI-ID 69571938]

17. ŽALEC, Bojan. Kierkegaardova duhovna edukacija i okrepljenje. V: DODLEK, Ivan (ur.). Religija između hermenevtike i fenomenologije : zbornik u čast prof. dr. sc. Josipu Osliću povodom 65. godine života, (Biblioteka Zbornici radova, knj. 6). Zagreb: Katolički bogoslovni fakultet: Kršćanska sadašnjost. 2018, str. 187-201. [COBISS.SI-ID 8071258]

18. ŽALEC, Bojan. Evropsko državljanstvo in vrline. V: JUHANT, Janez (ur.), PEVEC ROZMAN, Mateja (ur.). Evropska unija in vrednote, (Znanstvena knjižnica, 56). Ljubljana: Teološka fakulteta. 2017, str. 67-80, 141-142. [COBISS.SI-ID 7752282]

19. ŽALEC, Bojan. Solidarni personalizem in religija kot dejavnika sožitja in človečnosti. V: ŽALEC, Bojan (ur.), STRAHOVNIK, Vojko (ur.). Religija kot dejavnik etičnosti in medkulturnega dialoga, (Znanstvena knjižnica, 55). Ljubljana: Teološka fakulteta Univerze v Ljubljani. 2017, str. 19-42. [COBISS.SI-ID 7726426]

20. ŽALEC, Bojan. Oris tematskih osi in možnih klasifikacij disertacij Vebrovih doktorandov. V: CINDRIČ, Alojz. Od imatrikulacije do promocije : doktorandi profesorja Franceta Vebra na Oddelku za filozofijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani v luči arhivskega gradiva 1919-1945, (Zbirka Historia facultatis). 1. izd. Ljubljana: Znanstvena založba Filozofske fakultete. 2015, str. 277-298. [COBISS.SI-ID 6889562]

21. ŽALEC, Bojan. Svetnost človeškosti, umetnosti in ustvarjalnosti ter nemožnost umetne inteligence. V: PIRC, Tadej (ur.). Izvor : od tehnike k etiki, (Zbirka Khoros). Gornja Radgona: A priori. 2014, str. 81-110. [COBISS.SI-ID 6795098]


22. ŽALEC, Bojan. Neformalno učenje in dialog = Non-formal learning and dialogue. V: KELAVA, Polona (ur.). Neformalno učenje? : kaj pa je to?, (Digitalna knjižnica, ISSN 1855-9638, Dissertationes, 24). Ljubljana: Pedagoški inštitut. 2013, str. 71-102, tabela. http://www.pei.si/UserFilesUpload/file/digitalna_knjiznica/Dissertationes_24_ISBN_978-961-270-176-5_PDF/DK_CC%202. 5_Dissertationes_24_ISBN_978-961-270-176-5.pdf. [COBISS.SI-ID 6231642]

23. ŽALEC, Bojan. Blišč razuma in beda instrumentalizma : personalistična razprava o temeljnih problemih moderne kulture in družbe. V: AVBELJ, Matej (ur.), et al. Izzivi moderne države. Brdo pri Kranju: Fakulteta za državne in evropske študije. 2012, str. 115-135. [COBISS.SI-ID 5957210]

24. ŽALEC, Bojan. Strah in ljubezen kot osnova etičnosti : od sv. Tomaža Akvinskega do Alberta Schweitzerja. V: JUHANT, Janez (ur.), STRAHOVNIK, Vojko (ur.), ŽALEC, Bojan (ur.). Kako iz kulture strahu? : tesnoba in upanje današnjega človeka, (Znanstvena knjižnica, 33). Ljubljana: Teološka fakulteta Univerze v Ljubljani. 2012, str. 21-31. [COBISS.SI-ID 5936730]

25. ŽALEC, Bojan. Kriza evropske filozofije in humanistike. V: SLOTERDIJK, Peter. Navidezna smrt v mišljenju : o filozofiji in znanosti kot vaji, (Znanstvena knjižnica, 30). Ljubljana: Teološka fakulteta Univerze v Ljubljani. 2012, str. 9-17. [COBISS.SI-ID 5709914]

26. ŽALEC, Bojan. Pomen(i) solidarnosti : zakaj je ljubezen vendarle lahko njena osnova. V: PIRC, Tadej (ur.). Podobe solidarnosti, (Zbirka Khoros). Gornja Radgona: A priori. 2012, str. 97-131. [COBISS.SI-ID 5991258]

27. ŽALEC, Bojan. Odpuščanje kot krepost in nova zavest. V: JUHANT, Janez (ur.), STRAHOVNIK, Vojko (ur.), ŽALEC, Bojan (ur.). Izvor odpuščanja in sprave: človek ali Bog? : spravni procesi in Slovenci, (Zbirka Znanstvena knjižnica, 26). Ljubljana: Teološka fakulteta: Družina. 2011, str. 87-98. [COBISS.SI-ID 5531994]


28. ŽALEC, Bojan. Dejavniki genocida, njegovo preprečevanje in etika soočenja z njim. V: DEŽMAN, Jože (ur.). Resnica in sočutje : prispevki k črni knjigi titoizma : poročilo 3 : poročilo Komisije Vlade RS za reševanje vprašanj prikritih grobišč 2009-2011. Ljubljana: Družina. 2011, str. 299-314, ilustr. [COBISS.SI-ID 5666906]

29. ŽALEC, Bojan. Dejavniki dialoga in zdrava družba : solidarni personalizem, kreposti in pogubnost instrumentalizma. V: JUHANT, Janez (ur.), ŽALEC, Bojan (ur.). Na poti k dialoški človeškosti : ovire človeškega komuniciranja, (Zbirka Znanstvena knjižnica, 24). Ljubljana: Teološka fakulteta. 2010, str. 25-40. [COBISS.SI-ID 5295450]

30. LAH, Avguštin, ŽALEC, Bojan. Perspektive, pristopi in izzivi sodobne teologije. V: KOLAR, Bogdan (ur.). 90 let Teološke fakultete v Ljubljani : [znanstvene razprave = collection of scientific papers]. Ljubljana: Teološka fakulteta. 2009, str. 226-246. [COBISS.SI-ID 9240323]

31. ŽALEC, Bojan. Gorečnost naših dni : na poti k svetovni kulturi in civiliziranosti. V: ŽALEC, Bojan (ur.), SLOTERDIJK, Peter. Srd in čas : politično-psihološki poskus, (Knjižna zbirka Claritas, 57). Ljubljana: Študentska založba. 2009, str. 335-347. [COBISS.SI-ID 5049690]

32. ŽALEC, Bojan. Izvori pravega liberalizma : o moralnih in religioznih temeljih dobre družbe in države. V: ŽALEC, Bojan (ur.), GALSTON, William Arthur. Liberalni nameni : dobrine, vrline in raznolikost v liberalni državi, (Knjižna zbirka Claritas, 52). Ljubljana: Študentska založba. 2008, str. 425-462. [COBISS.SI-ID 4538714]

33. ŽALEC, Bojan. Temeljnost zavesti : Sartrova filozofska antropologija : primer fenomenologija čustev. V: ŽALEC, Bojan (ur.), SARTRE, Jean-Paul. Oris teorije čustev, (Knjižna zbirka Claritas, 48). Ljubljana: Študentska založba. 2007, str. 61-68. [COBISS.SI-ID 4165978]

34. ŽALEC, Bojan. Od Marxa do Tomaža Akvinskega. V: MACINTYRE, Alasdair C. Odvisne racionalne živali : zakaj potrebujemo vrline, (Knjižna zbirka Claritas, 44). Ljubljana: Študentska založba. 2006, str. 177-202. [COBISS.SI-ID 3937882]

35. ŽALEC, Bojan. Gotovost in védenje v horizontih življenjske oblike in jezikovnih iger. V: ŽALEC, Bojan (ur.), WITTGENSTEIN, Ludwig. O gotovosti, (Filozofska zbirka Aut, 19). Ljubljana: Društvo Apokalipsa. 2004, str. 179-200. [COBISS.SI-ID 5648474]

36. ŽALEC, Bojan. Pomen in vpliv Brentanove misli. V: ŽALEC, Bojan (ur.). Intencionalnost in ontologija : razprave o filozofiji Franza Brentana : Jermanov zbornik, (Knjižna zbirka Claritas, ISSN 1408-6689, 23). Ljubljana: Študentska založba. 2002, str. 9-16. [COBISS.SI-ID 19183970]

37. ŽALEC, Bojan. Oris Brentanove ontologije. V: ŽALEC, Bojan (ur.). Intencionalnost in ontologija : razprave o filozofiji Franza Brentana : Jermanov zbornik, (Knjižna zbirka Claritas, ISSN 1408-6689, 23). Ljubljana: Študentska založba. 2002, str. 27-51. [COBISS.SI-ID 19184994]

38. ŽALEC, Bojan. Od Bretana do Vebra. V: ŽALEC, Bojan (ur.). Intencionalnost in ontologija : razprave o filozofiji Franza Brentana : Jermanov zbornik, (Knjižna zbirka Claritas, ISSN 1408-6689, 23). Ljubljana: Študentska založba. 2002, str. 131-146. [COBISS.SI-ID 19185506]

39. ŽALEC, Bojan. Na splošno o Janžekovičevih spisih o Vebrovi filozofiji in njegovem vrednotenju le-te. V: JUHANT, Janez (ur.), POTOČNIK, Vinko (ur.). Mislec in kolesja ideologij : filozof Janez Janžekovič, (Znanstvena knjižnica, 5). Ljubljana: Družina: ZRC TEOF. 2002, str. 177-191. [COBISS.SI-ID 8051203]

40. ŽALEC, Bojan. Slovenska filozofska mavrica. V: VEBER, France. Filozofija : načelni nauk o človeku in njegovem mestu v stvarstvu, (Knjižna zbirka Claritas, ISSN 1408-6689, 15). 2. izd. Ljubljana: Študentska založba. 2000, str. 245-321. [COBISS.SI-ID 18351458]

41. ŽALEC, Bojan. Posameznik v skupnosti, perspektive sodobne družbe. V: TAYLOR, Charles. Nelagodna sodobnost, (Knjižna zbirka Claritas, ISSN 1408-6689, 13). 1. izd. Ljubljana: Študentska založba. 2000, str. 113-142. [COBISS.SI-ID 18350690]

42. ŽALEC, Bojan. Filozofski lunapark Petra Sloterdijka. V: SLOTERDIJK, Peter. Prihajati k svetu - prihajati k jeziku, (Filozofska zbirka Aut, 10). Ljubljana: Društvo Apokalipsa. 2000, str. 141-151. [COBISS.SI-ID 695383]

43. ŽALEC, Bojan. Analitična in empiristična ontologija Franza Bretana. V: BRENTANO, Franz. Nauk o kategorijah, (Knjižna zbirka Claritas, 3). 1. izd. Ljubljana: Študentska organizacija Univerze, Študentska založba. 1998, str. 297-310. [COBISS.SI-ID 18350178]

44. ŽALEC, Bojan. Po quinovsko o moralnih vrednotah. V: VIDETIČ, Jernej (ur.), et al. Slovenija - vrednote in prihodnost : [zbornik]. 1. izd. Ljubljana: Študentska organizacija Univerze: Slovenski akademski klub. 1994, str. 115-126. [COBISS.SI-ID 2689122]

ENG

1. ŽALEC, Bojan. Human refusal of the basic truth about self as the origin of violence. V: PETKOVŠEK, Robert (ur.), ŽALEC, Bojan (ur.). Truth and compassion : lessons from the past and premonitions of the future, (Theology East-West, vol. 20). Wien; Zürich: Lit. cop. 2017, str. 29-39. [COBISS.SI-ID 7539546]

2. ŽALEC, Bojan. Philosophy as conceptual enrichment, and as rationality without rationalism and classical foundationalism. V: OSLIĆ, Josip (ur.). Filozofija i teologija u kontekstu znanstveno-tehničke civilizacije : zbornik radova, (Zbornici radova Katoličkoga bogoslovnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, 2). Zagreb: Katolički bogoslovni fakultet: Kršćanska sadašnjost. 2016, str. 117-137. [COBISS.SI-ID 7217242]

3. ŽALEC, Bojan. Radical Islamism and totalitarianism. V: STRAHOVNIK, Vojko (ur.), ŽALEC, Bojan (ur.). Religion, violence, and ideology : reflections on the challenges of postmodern world, (Philosophy in dialogue, vol. 3). Wien; Zürich: Lit. 2016, str. 23-34. [COBISS.SI-ID 7521370]

4. ŽALEC, Bojan. Origins of nihilism and instrumentalism and the ways to overcome them : the importance of backgrounds. V: JUHANT, Janez (ur.), ŽALEC, Bojan (ur.). Which religion, what ideology? : the (religious) potentials for peace and violence, (Theologie Ost-West, Bd. 19). Wien; Zürich: Lit. 2016, str. 49-58, 195. [COBISS.SI-ID 7135322]

5. ŽALEC, Bojan. Solidary personalism, (T)transcendence and God in Irigaray's thought. V: GERJOLJ, Stanko (ur.), GODAWA, Marcin (ur.). Faces of women : in search of positive prospects. Krakow: The Pontifical University of John Paul II Press. 2015, str. 32-51. [COBISS.SI-ID 7199066]

6. ŽALEC, Bojan. Factors and indicators of genocide. V: JUHANT, Janez (ur.), ŽALEC, Bojan (ur.). Understanding genocide and suicide, (Theologie Ost-West, Bd. 18). Wien; Zürich: Lit. 2015, str. 25-35, 159. [COBISS.SI-ID 6868570]

7. ŽALEC, Bojan. The meaning and conditions of forgiveness. V: CALVERT, Anita (ur.). Probudi krepost! : aretaički pristup filozofiji : zbornik u čast p. Ivana Kopreka SJ u povodu 60. obljetnice života, (Biblioteka munus, 8). Zagreb: Filozofsko-teološki institut Družbe Isusove. 2014, str. 297-310. [COBISS.SI-ID 6891354]

8. ŽALEC, Bojan. Fear and love as a basis of ethical life : from St. Thomas Aquinas to Albert Schweitzer. V: JUHANT, Janez (ur.), ŽALEC, Bojan (ur.). From culture of fear to society of trust, (Theologie Ost-West, Bd. 17). Zürich; Berlin: Lit. 2013, str. 51-61. [COBISS.SI-ID 6477146]

9. ŽALEC, Bojan. Multiculturalism, liberalism and Christianity : some elucidations (concerning Europe). V: PODUNAVAC, Milan (ur.). Challenges of multiculturalism : [conference papers]. Belgrade: Heinrich Böll Foundation, Regional Office for Southeastern Europe. 2012, str. 141-160. [COBISS.SI-ID 6175834]

10. ŽALEC, Bojan. An integral survey and evaluation of Veber's philosophy in the light of hermeneutics and personalism. V: PIRC, Tadej (ur.). Object, person, and reality : an introduction to France Veber. Ljubljana: JSKD. 2012, str. 29-49. [COBISS.SI-ID 48725858]

11. ŽALEC, Bojan. Reconciliation: a conceptual analysis. V: JUHANT, Janez (ur.), ŽALEC, Bojan (ur.). Reconciliation : the way of healing and growth, (Theologie Ost-West, Bd 16). Zürich; Münster: Lit. 2012, str. 87-95. [COBISS.SI-ID 5901402]

12. ŽALEC, Bojan. Personalism, truth and human rights. V: JUHANT, Janez (ur.), ŽALEC, Bojan (ur.). Humanity after selfish Prometheus : chances of dialogue and ethics in a technicized world, (Theologie Ost-West, Bd 15). Zürich; Münster: Lit. 2011, str. 29-41. [COBISS.SI-ID 5512282]

13. ŽALEC, Bojan. The contemporary Slovene philosophy : a survey. V: KULE, Maija (ur.). Philosophy worldwide : current situation : materials for the philosophical encounters and international cooperation. Vol. 3. Riga: Institute of Philosophy and Sociology. 2011, str. 113-138. [COBISS.SI-ID 6116442]

14. ŽALEC, Bojan. Media, reality shows, virtues, and the pitfalls of the internet. V: JUHANT, Janez (ur.), et al. Art of life : origins, foundations and perspectives, (Theologie Ost-West, Bd. 14). Zürich; Münster: Lit. 2010, str. 61-70, 336-337. [COBISS.SI-ID 5239386]

15. ŽALEC, Bojan. Possibilities of a universalistic ethics : the capabilities approach. V: JUHANT, Janez (ur.), ŽALEC, Bojan (ur.). Surviving globalization : the uneasy gift of interdependence, (Theologie Ost-West, Europäische Perspektiven, Bd. 13). Berlin: Lit. 2008, str. 33-58. [COBISS.SI-ID 4538458]

16. ŽALEC, Bojan. Civic virtue and modern pluralistic liberal democracy. V: HÜNERMANN, Peter (ur.), JUHANT, Janez (ur.), ŽALEC, Bojan (ur.). Dialogue and virtue : ways to overcome clashes of our civilizations, (Theologie Ost-West, Bd. 10). Münster: Lit. 2007, str. 47-56. [COBISS.SI-ID 4110682]

17. ŽALEC, Bojan. For rational faith and ethical science : on possibility of moral communication between different horizons. V: JUHANT, Janez (ur.), ŽALEC, Bojan (ur.). On cultivating faith and science : reflections on two key topics of modern ethics, (Theologie Ost-West, Bd. 9). Münster: Lit. 2007, str. 107-120. [COBISS.SI-ID 4109146]


18. ŽALEC, Bojan. Good life and morality : for virtuous particularism, against generalism. V: JUHANT, Janez (ur.), ŽALEC, Bojan (ur.). Person and good : man and his ethics in the postmodern world, (Theologie Ost-West, Bd. 6). Münster: Lit. cop. 2006, str. 37-64. [COBISS.SI-ID 3929690]


19. ŽALEC, Bojan. Cultural dimensions of European unity. V: Pluralism in Europe? = Pluralismus in Europa? : Jahresbericht = annual report. Erlangen: Societas Ethica. 2004, str. 262-283. [COBISS.SI-ID 3585114]

20. ŽALEC, Bojan. Morality and meaning of life. V: JEROFEJEVA, T. I. (ur.), VREČKO, Janez (ur.). Filologičeskie zametki. Vyp. 3 : mežvuzovskij sbornik naučnyh trudov. Perm: Permskij gosudarstvennyj universitet; Ljubljana: Universitet v Ljubljane. 2004, str. 55-65. [COBISS.SI-ID 3741274]

21. ŽALEC, Bojan. Brentano on the inaccuracy of laws of genetic psychology. V: BAUMGARTNER, Elisabeth (ur.), et al. Handbook : phenomenology and cognitive science. Dettelbach: Röll. 1996, str. 115-119. [COBISS.SI-ID 2672738]

Bojan Žalec - Samopredstavitev: Text
bottom of page